strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Augusta II

No. 269.

Popiersie króla w długiej peruce, napis w okolo w dwoistym obwodzie: FRIDERICUS AUGUSTUS DEI GRATIA REX POLONIAE SACRI ROMANI IMPERII ARCHIMARESCHALLUS ET ELECTOR (Fryderyk z Bożej łaski król polski, świętego rzymskiego państwa archimarszałek i elektor). Na ramieniu cyfra mincarza G. W.

Strona odwrotna. Drzewo genealogiczne z napisami przodków Augusta II, to jest od Kazimierza IV Jagiellończyka, króla polskiego, aż do Jana Jerzego, elektora saskiego, ojca Augusta II. W środku tego drzewa i nazwisk osób, napis: ELECTUS D[ie] 17/27 JUNIO CORONATUS D[ie] 5/15 SEPT[embris] 1697 (Obrany dnia 17/27 Czerwca, koronowany dnia 5/15 Września 1697. Napis w około: POLONIS SANGVINE IUNCTUS (Z Polakami krwią, połączony).

Medal ten znajduje się w zbiorze królewskim w Berlinie.


Wspomnielimy w poprzedzającym numerze o Witekindzie, sławnym w VIII wieku Xiążęciu Angrywarów, od którego August II ród swój wywodził. Medal niniejszy udowodnia spokrewnienie tegoż Augusta z Jagiellonami, i wskazuje, że nowo obrany monarcha prawnukiem był Kazimierza IV króla polskiego, którego córka Barbara, poszła za Jerzego Brodatego Xiążęcia saskiego w roku 1496. Spokrewnienie to Augusta II z Jagiellonami, (a) więcej zapewne ujęło Polaków, niż pyszne, a nieudowodnione pochodzenie jego od Witekinda.


(a) Xiążę zapisał żonie swojej dochody miasta i zamku Freiberga, oraz folwarków: Ober und under Schwahn, Spilberg, Griefstadt i Karsdorf, prócz tego zaś rocznie 2500 złotych ryńskich. W przypadku gdyby Xiężna owdowiawszy, powtórnie za mąż iść miała, wyżej wymienione dobra powrócić miały do rządu Saskiego, Xiężna zaś alimentarnej pensy pobierać miała 2000 złotych ryńskich rocznie. Akt ten, który w oryginale widzieliśmy, zdziałany jest w Dreźnie dnia 9 Lutego roku 1501 i przez Xięcia Jerzego podpisany.


Zdjęcie: archiwum GNDM (aukcja 4)