strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Zygmunta III

No. 103.

Popiersie z boku widziane, kołnierz i kreza, na głowie czepiec okrągły. Napis w otoku: ANNA Z RADZIMINA LESZCZINSKA 1614. (a)

Medal ten strony odwrotney niema.


Pierwszy raz w tem dziele przedstawiamy czytelnikom naszym wizerunek osoby prywatnej płci żeńskiej. Medal niniejszy, Annie Leszczyńskiej wybity, tem nas więcej zajmuje, iż w dokładnem jego wyrobieniu postrzegamy dowód zamiłowania sztuk pięknych w kraju naszym na początku XVII wieku.

Anna z Radzimińskich Leszczyńska, zrodzona z Stanisława Radzimińskiego, Wojewody Podlaskiego, żoną była Rafała Leszczyńskiego Wojewody Bełskiego i prababką Króla Stanisława.

Bliższy powód wybicia tego medalu jest nam nieznajomy. (b)


(a) Medal ten, nadzwyczajnie rzadki, znajduje się w gabinecie numizmatycznym w Berlinie. Innego exemplarza nie znamy.

(b) Pozostaje nam jeszcze wspomnieć o medalu bitym za Zygmunta III z wizerunkiem Stanisława Mińskiego, Wojewody Łęczyckiego, który tak się stał rzadkim, iż go w żadnym zbiorze widzieć nam się nie zdarzyło. Medal ten, témi słowy opisuje Biskup Albertrandi, a za nim Felix Bentkowski:

Strona główna. Głowa męska nienakryta z prawej strony; około szyi kołnierz zmarszczony w pancerzu; napis: STANISLAUS MIŃSKI PALT [Palatinus] LANCICIAE CAP[iteaeus] LIV[ensis], to jest: Stanisław Miński, Wojewoda Łęczycki, Starosta Liwski. Pod ramieniem imię mincarza L. PADOVAN F.

Strona odwrotna. Drzewo wiatrem schylone. Napis: AFFLICTA FELICIOR, to jest: Strapiona szczęśliwszą.

Wspominamy tu o nim dla zachowania jego pamięci.


Zdjęcie: Gerhard Hirsch Nachfolger (Auction 334)