strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale na cześć Najświętszej Panny i Świętych Pańskich

No. 464.

Matka Najświętsza z koroną na głowie, z dzieciątkiem Jezus na ręku. Wkoło napis: VIRGO MIRACVLO[sa] B[eata] V[irgo] M[aria] SOCAL[ensis] AB INNOC[entio] XIII PAPA IN REGNO POLON[iae] PALAT[inatu] BE[lsensi] 8 SEPT[embris] CORONATA. To jest: Dziewica cudowna błogosławiona Panna Marya Sokalska, od Innocentego XIII papieża, w królestwie polskiem, województwie bełzkiem 8 Września koronowana.

Strona odwrotna: Orzel polski, pod którego każdem skrzydłem korona. Napis wkoło: SVB BENED[icto] XIII PONT[ifice] MAX[imo] ET POTENT[issimo] AVGVST[o] II POLON[iae] REGE. To jest: Pod Benedyktem XIII papieżem i najpotężniejszym Augustem II królem polskim.


Zaprowadzenie religii chrześciańskiej w Polsce przypadło właśnie w czasie, w którym cześć N. Maryi Panny zaczęła na zachodzie wzrastać. Dlatego też zaszczepioną zaraz została w umysły ojców naszych już w X i XI wieku, czego dowodem pieśń Boga rodzico dziewico, przypisywana Ś. Wojciechowi i tyle świątyń pańskich w najodleglejszych wiekach chrześciaństwa w Polsce, pod tytułem N. Maryi Panny wzniesionych. Cześć takowa Matki Zbawiciela, powiększyła się jeszcze w XVII wieku, rozszerzana szczególniej przez zakon Ś. Dominika, i w tym czasie najuczeńsi ludzie nasi, jakoto: Abraham Bzowski, Szymon Starowoski, Stanisław Albert Radziwill i inni, mnóstwo dzieł ascetycznych ku chwale jej wydali. Najwyższego przecież szczytu doszło nabożeństwo i uwielbienie N. Maryi Panny wtenczas, gdy Jan Kazimierz znękany przeciwnościami siebie i naród bogobojnym umysłem w opiekę jej oddał i obraz jej w Lwowie królową polską koronował, i gdy dzielny Kordecki, przeor Paulinów częstochowskich, odparłszy od Jasnej góry Szwedów, w dziele swojem Nova Gigantomachia, ocalenie tej twierdzy jedynie N. Pannie Maryi przypisywał. Od tej chwili namnożyło się po różnych miejscach Korony i Litwy, kościołów z cudownemi obrazami N. Panny Maryi, i niebylo prawie kościółka, w którymby przynajmniej ołtarz jeden N. Pannie rożańcowej, lub szkaplernej niebył poświęcony. Nabożeństwa po kościołach rozpoczynały Godzinki o N. Pannie, kończyły koronki, a bractwa N. Panny rozciągały się nawet do szkół. Do miejsc, które cudownemi obrazami N. Panny słynęły, liczyć należy: Częstochowę, Sokal, Podkamień, Lwów, Leżajsk, Berdyczew, Latyczew, Przemyśl, Poczajów, Jarosław i Łask.

Bite na cześć Matki Boskiej w wspomnionych dopiero miejscach numizmaty (No. 464 - 483), w niniejszym umieściliśmy artykule.