strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Augusta II

No. 320.

Popiersie króla w peruce, twarz z prawej strony, na zbroi płaszcz królewski, z napisem do koła: AVGVSTVS POLONIAR[um] REX. (August II król polski). W odcinku: A[nno] MDCCV. (W roku 1705).

Strona odwrotna: Słońce na wszystkie strony promienie rzucające, niżej widać część kuli ziemskiej. Napis do koła: CVNCTIS CLEMENS. Dla wszystkich przebaczający (łaskawy).

Medal ten znajduje się w zbiorze Franciszka Hr. Potockiego.


Bliżej nam się nad niniejszym medalem zastanowić należy; biskup Albertrandi wnosi, iż bitym został z powodu ustanowienia Orderu orła białego. My innego w tym względzie zdania jesteśmy, sądzimy raczej, iż był z strony wspomnionego monarchy wezwaniem do jedności poróżnionych umyslów, w chwili (w roku 1705) kiedy konfederacya wielkopolska już na stronę króla szwedzkiego była się skłoniła, kiedy w Warszawie posłuszeństwo wypowiedziano królowi Augustowi, kiedy nakoniec Stanisław Leszczyński przez niechętnych domowi saskiemu Polaków królem był obrany.

W tak trudnych okolicznościach kazał podobno August bić ten medal, jakby ogłoszenie amnestyi i zapewnienie wszystkim bez wyjęcia poddanym łaski swojej i przebaczenia za polityczne ich przestępstwa. Tak tłómaczyć podobno należy wyraz łacinski clemens, który na tym czytamy medalu.


Zdjęcie: archiwum WCN (aukcja 32)