strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Stefana Batorego

No. 48.

Popiersie Króla Stefana prawie wprost patrzące z berłem w ręku. Król ma na sobie spodnią suknię, przodkiem otwartą, na piersiach wyszywaną, wierzchem zaś ferezyę z kołnierzem futrzanym i krótkimi rękawami, z pod których dolną widać suknię. Na głowie czapka z piórem; napis w otoku jest: STEPHANUS BATHORIUS REX POLONIAE, to jest: Stefan Batory Król Polski.

Na stronie odwrotnej widzimy pięć makówek u dołu wstęgą związanych, nad któremi korona się wznosi. Napis w otoku: PER NON DORMIRE; to jest: z powodu, ze nie spi.


Luck, autor znanego w Niemczech dzieła o Numizmatyce (a) twierdzi, iż medal ten wybity został na pamiątkę wojny szczęśliwie przez Króla Stefana z Moskwą toczonej. Trudno przecież dociec, jaki związek mieć mogą makówki, które na tym medalu widzimy z bluszczami, jakie waleczny Król na wspomnionej uzyskał wojnie. W wykładzie tego medalu przychylimy się więc raczej do zdania uczonego Köhlera, który mniema, iż medal ten wybity został na pamiątkę nieznużonej staranności, z jaką Stefan Batory nad dobrem poddanych swoich czuwał. (b)


(a) Sylloge numimsm. elegantior

(b) Köhler Münzbelustigungen


48