strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Zygmunta Augusta

No. 19.

Popiersie Zygmunta Augusta z boku widziane. Włosy jego nad czołem rzadkie, niżej koło uszu kształtnie są ułożone, broda szpiczato zakończona, Król ma na sobie zbroję, nad którą sterczy kryza starannie karbowana. Napis w otoku: SIGISMUND[us] AUGUSTUS D[ei] G[ratia] REX POLONIAE, to jest: Zygmunt August z Bożej łaski Król Polski. Na dolnem zagięciu zbroi stoi rok 1562 niżej litery STE.H.F. (znaczenie ich niewiadome).

Strona odwrotna wystawia jezdca z dobytym pałaszem, na koniu w biegu rozpędzonym. W otoku jest napis: DA MBHI VIRTUTEM CONTRA HOSTES TUOS, to jest: daj mi męstwo przeciw nieprzyjaciołom twoim.


Rycerz do boju gotowy wyryty na odwrotnej stronie niniejszego medalu, napis na tejże stronie i rok na stronie głównej umieszczony, domniemywać nam się każą, iż ten medal bitym był w chwili, kiedy Zygmunt August wyprawiał wojska przeciwko Tatarom, którzy w roku 1562 na Podole i Ukrajnę wtargnęli. Odparli Polacy napastników, którzy przecież bogate łupy i znaczną liczbę jeńców z sobą uprowadzili.


19