strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Augusta II

No. 306.

Sam napis SO GEHTS WENN ZWEYTRACHT MANN IM LAND UND STAEDTEN HEGET ALSDEN DER HOCHMUHT SICH UND FREYHEYT NIEDERLEGET 1704 (Tak się to dzieje, kiedy niezgoda panuje w kraju po miastach, w tenczas widać pychę, a wolność ginie 1704).

Strona odwrotna: Także sam napis THORN DEN RUHM BEHAELT ELBING NIEMAND GEFAELT DANTZIG EIN SPOT DER WELT ALLE WERBEN VIXIRT UMBS GELD (Toruń stawę zachowuje. Elblag nikomu się nie podoba, Gdańsk pośmiewisko świata, wszyscy pieniądze tracą).

Medal ten znajduje się w zbiorze Franciszka Hr. Potockiego.


Umieszczamy tu szydercze medale (Spottmedaillen), bite jak się zdaje w Niemczech w czasie wojny Karola XII z Augustem II. Jeden z nich (No. 307), jest przymówką Polakom, że w lacińskiej mowie, rytmiczności nie zachowują, inne przymawiają nierządowi, który w ciągu wspomnionej wojny w Polsce panował, tak jak w każdym kraju i w każdym wieku w czasie wojen domowych bywać zwykło.

Medale szydercze, których wydawcy tają się z nazwiskami swemi, sa oczywiście paszkwilami i jako takie na wzgardę zasługują. Więcej zatem tym przedmiotem trudnić się nie będziemy.


306