strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Augusta II

No. 358.

Popiersie małe na postumencie postawione, z boku widziane, napis: D[ei] G[ratia] FRIDERICVS AVGVSTVS REX POL[oniae] ET EL[ector] SAX[oniae] MIRACVLVM SECVLI PATER PATRIAE OPTIMVS PRINCEPS. (Z łaski Bożej Fryderyk August wielki, król polski i elektor saski, cudo wieku, ojciec ojczyzny, najlepszy xiążę). W odcinku: PROH DOLOR CALENDIS FEBRVARII VARSOVIAE INTERVIVOS ESSE DESIIT. (Niestety! w Warszawie dnia 1 lutego 1733 żyć przestał).

Strona odwrotna: Obraz Augusta na postumencie zawieszony, na wierzchu korona, obok geniusz skrzydlaty wskazujący na ten obraz prawą ręką a lewą sypiący kadzidło na trójnóg, napis około obrazu: AVGVSTVS AVGVSTI MAGNI FILIVS. (August syn Augusta wielkiego). W odcinku: OPTIMO PRINCIPI PATRIAE PATRI. (Najlepszemu xięciu, ojcu ojczyzny). Niżej litera S znaczy zapewne sacrum. W otoku: CONSENESCAT MECVM. (Niech się zestarzeje ze mną).

Znajduje się w zbiorze Fr. Hr. Potockiego.


Medal ten bity jest na śmierć Augusta II, króla polskiego, który dnia 1 Lutego roku 1733 w Warszawie zszedł z tego świata.

Wyleczył się wprawdzie król natenczas, został sie przecież zaród choroby, a gdy w zimie roku 1732, w najostrzejszej porze roku z Warszawy do Drezna wyjechał, otworzyła się dawniejsza rana, do której się wkrótce gangrena przydała. Wszystkie usiłowania lekarzy tą razą były daremne, a król po krótkiej chorobie życia dokonał.

Zaczął się był właśnie wtenczas w Warszawie sejm, po wielu innych nieszczęśliwie zerwanych zgodnie i pomyślnie; śmierć przecież królewska zniszczyła nadzieje, jakiemi się naród z tego względu cieszył.


Zdjęcie: archiwum WCN (aukcja 69)