strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Augusta II

No. 361.

Głowa Augusta II z tyłu okryta welonem, na którym wieniec laurowy, twarz z prawej strony i bez napisu, litery tylko u dołu na boku cechę mincarza oznaczające P. P. W. fec[it] D. S. (P. P. W. zrobił D. S.)

Strona odwrotna. Ołtarz, na którym pali się kadzidło; na jednym jego boku herb Gdańska. Przy ołtarzu na bokach dwa orły stoją, jeden w koronie na głowie, drugi w koronie na szyi i pałasz trzyma. Napis na górze: AVGVSTI II REGIS POLONIAE OPTIMI PRICNCIPIS AETERNITATI. (Wiecznej pamiątce Augusta II króla polskiego, najlepszego xięcia). Na podstawie ołtarza: D[ie] I FEBR[uarii]. (Dnia 1 Lutego). W odcinku: LVGENS VRBS GEDANENSIS (zasmucone miasto Gdańsk).

Medal ten znajduje się w zbiorze Fr. Hr. Potockiego.


Medal ten bity jest na śmierć Augusta II, króla polskiego, który dnia 1 Lutego roku 1733 w Warszawie zszedł z tego świata.

Wyleczył się wprawdzie król natenczas, został sie przecież zaród choroby, a gdy w zimie roku 1732, w najostrzejszej porze roku z Warszawy do Drezna wyjechał, otworzyła się dawniejsza rana, do której się wkrótce gangrena przydała. Wszystkie usiłowania lekarzy tą razą były daremne, a król po krótkiej chorobie życia dokonał.

Zaczął się był właśnie wtenczas w Warszawie sejm, po wielu innych nieszczęśliwie zerwanych zgodnie i pomyślnie; śmierć przecież królewska zniszczyła nadzieje, jakiemi się naród z tego względu cieszył.


Zdjęcie: archiwum WCN (aukcja 26)

Zdjęcie: Gorny & Mosch Giessener Münzhandlung (Auction 250)