strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Henryka Walezyusza

No. 42.

Popiersia Henryka Króla Polskiego i brata jego Karola IX Króla Francuskiego z następującym napisem: CAROLUS IX GALIA[e] HENRICUS POL0[niae] CRISS[tianissimi] INVIC[tissimi] R.R. [reges], to jest: Karol IX Francuski i Henryk Polski Królowie chrzećiańscy niezwyciężeni.

Na stronie odwrotnej widzimy popiersie Henryka i napis: HENRICUS III D[ei] G[ratia] FRANCOR[um] E[t] POL[oniae] REX 1574, to jest: Henryk III z Bożej łaski Król Francuzów i Polski 1574.


Medal pod liczbą 42 bity jest w tymże samym roku, co i poprzedzający (1574). Stemple przecież obu stron oczywiście nie w jednym czasie są rznięte. Widzimy albowiem na stronie głównej Karola IX jako Króla Francuskiego; na stronie zaś odwrotnej wyobrażony jest Henryk jako Król Francuski i Polski.


Prócz wspomnionych Medalów Króla Henryka, Biskup Albertrandi inny jeszcze przywodzi, który temi słowy opisuje. »Popiersie Króla Henryka głowa laurowym wieńcem ozdobiona, twarz się daje widzieć z prawej strony, włosy trefione, broda krótka. Odzienie: zbroja, na której paludament, koło szyi kreza wąska. Napis: Henricus III D. G. Francorum et Pol. Rex, a dołu rok 1579.

Strona odwrotna. Tenże Król z gołą głową na koniu w lewą zwolna idącym. Króla odzienie jest starożytne z paludamenteni rozpuszczonym beż strzemion. Lewą wędzidło trzyma, prawą ma wyciągnioną. Napis: Talis Alexandri Tigrin supprantis imago.

Nie widzieliśmy nigdzie tego medalu, który z resztą późniejszy jest od wstąpienia Króla Stefana na tron Polski.


42