strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale ściągające się do króla Stanisława Leszczyńskiego i jego rodziny

No. 447.

Dwie tarcze, na prawej jest orzeł polski, a nad nią napis: STANISL[aus] Z., na lewej pogoń litewska, a nad nią napis: AVG[ustus] III (August III). Napis w otoku: SEPARATIO MAGNA. (rozdwojenie wielkie). U góry: FATA POLON[iae]. To jest: losy Polski, i pod tym napisem pioruny. Przez środek medalu z góry na dół, jest szereg liter: F I Q E O U O R O Y, na której ostatniej wisi tabliczka z napisem niepodobnym do przeczytania. Nad nią i obok niej rok 1733 D[ie] XII SEPT[embris]. (Dnia 12 Września).

Strona odwrotna: Sam napis: SICHTS DOCH IA RECHT AVS ALS OB IN POHLEN ALLES WOLLT DESS TEVFELS KVKVK HOHLEN. (Zdaje się do prawdy, jakby w Polsce diabli wszystko porwać mieli). MENSE NOV[embris]. To jest: w miesiącu Listopadzie, a poniżej: LVCAE XI 17. To jest ewangelia świętego Łukasza XI 17.

Medal ten znajduje się w zbiorze Fr. Hr. Potockiego.


Umieszczone w tem artykule medale (No. 446 - 450) jako szydercze (Spottmedallien), na bliższy rozbiór nie zasługują; odnoszą się one do okoliczności, które z tego, co się wyżej powiedziało, już są czytelnikom naszym wiadome.