strona główna przedmowa indeks nazwisk indeks legend recenzje uzupełnienia szukaj
 
 

Medale z panowania Stanisława Augusta

No. 605.

Popiersie z prawej strony, w czapce z kitką i u boku z kokardą z orłem, na futrze łańcuch wiszący z medalionem. Napis w otoku: IOANNĘS ALBERTUS. To jest: Jan Albert. U dołu: I. P. H[olzhäusser].

Strona odwrotna. CASIMIRI FILIUS TERTIOGENITUS VLADISLAI HUNGARIAE ET BOHEMIAE REGIS, AC DIVI CASIMIRI FRATER, SCYTHARUM VICTOR, CUM VALACHIS IN PRAELIO MINOR. OBIIT THORUNII A[nno] D[omini] 1501. AETAT[is] 41. REG[ni] 9. D[ie] 7. AUG[usti]. To jest: Kazimierza syn trzeci, Władysława króla węgierskiego i czeskiego, jako też świętego Kazimierza brat, zwycięzca Tatarów, w wojnie z Wołochami mniej szczęśliwy. Umarł w Toruniu roku pańskiego 1501, mając lat 41, panowawszy lat 9, dnia 7 Sierpnia.


Prócz medalów sławnych ludzi, których pamiątkę za panowania Stanisława Augusta medalami uczczono i które wyżej umieściliśmy, kazał jeszcze ten monarcha wybijać medale książąt i królów polskich, wszystkie równej wielkości, mające w srebrze wagi 3¼ łóta, które wystawują na jednej stronie popiersie z imieniem, na drugiej sam napis wskazujący główne ich czyny, ilość lat rządów, i datę zgonu. Gabinet medalów w Warszawie posiadał takowych numizmatów srebrnych dziewiętnaście(?), które tu czytelnikom naszym przedstawiliśmy (No 596 - 618).


Zdjęcie: archiwum WCN (aukcja 44)